Kontarst

Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze

2017-07-06 14:20
Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze

Wieloletnie starania Powiatu Brzeskiego o stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych nareszcie zakończyły się sukcesem. Na wniosek Powiatu Brzeskiego, Zarząd Województwa Małopolskiego podjął decyzję o utworzeniu oraz przeznaczeniu 573 200,00 zł na modernizację, wyposażenie i funkcjonowanie ZAZ w Powiecie Brzeskim. Na miejsce w ZAZ (na początek) może liczyć 15 niepełnosprawnych. Zakład Aktywności Zawodowej będzie się mieścił w Łysej Górze gdzie już od sierpnia rozpoczyna działalność Środowiskowy Dom Samopomocy.

To pierwsza tego typu placówka w Powiecie Brzeskim, która daje osobom niepełnosprawnym szansę adaptacji na otwartym rynku pracy oraz praktyczne wsparcie w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia na miarę indywidualnych możliwości.

W Powiecie Brzeskim od wielu lat funkcjonują Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Środowiskowy Dom Samopomocy, w których osoby niepełnosprawne przygotowują się do podjęcia pracy. Ostatnim etapem tego przygotowania jest gotowość do podjęcia pracy zawodowej i samodzielnego funkcjonowania. Taką możliwość daje zakład pracy dla osób niepełnosprawnych, którego jak dotąd w Powiecie Brzeskim brakowało. Utworzenie ZAZ daje osobom niepełnosprawnym możliwość bezpiecznej pracy, rehabilitacji, samodzielności związanej z uzyskiwaniem własnych dochodów, osobistej satysfakcji oraz budowania szacunku i przydatności w społeczeństwie.
Niemniej istotnym jest fakt, iż w ZAZ znajdą zatrudnienie osoby pełnosprawne w charakterze terapeutów, rehabilitantów czy instruktorów zawodu.

Oficjalne rozpoczęcie działalności placówki planowane jest na grudzień tego roku. Zgodnie ze swoim charakterem wytwórczo-usługowym w zakładzie otwarte zostaną pracownie krawiecko-rękodzielnicze (szycie pościeli, ręczników, ścierek, fartuchów) i ceramiczne (produkcja wyrobów z gliny). Ponadto przewiduje się, że w przyszłym roku uda się poszerzyć dzielność zakładu zatrudniając kolejne osoby uruchamiając produkcję lub usługi, które znajdą zapotrzebowanie na rynku. Dzięki tej inwestycji uczestnicy placówek pomocy społecznej, takich jak Warsztaty Terapii Zajęciowej czy Środowiskowego Domu Samopomocy, będą mieli możliwość skorzystania z całego pakietu szkoleń i kursów dokształcających oraz przekwalifikowujących. Ponadto środki zakładowego funduszu aktywności, poza działaniami na rzecz rehabilitacji i aktywizacji zawodowej, obejmą programy związane z rozwojem rekreacji i uczestnictwa osób niepełnosprawnych w życiu kulturalnym.

Andrzej Potępa