Kupując „Pod Aniołem”, zostajesz ich aniołem

W czerwcu minie 2,5 roku od kiedy Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w obiekcie po byłym Technikum Ceramicznym w Łysej Górze rozpoczął swoją działalność. Placówka będąca jednostką organizacyjną władz powiatu pomaga w rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych.

Zakłady zatrudniają osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, stwierdzonym autyzmem, upośledzeniem umysłowym lub chorobą psychiczną. Pożądanym efektem zatrudnienia jest przygotowania ich do życia w otwartym środowisku oraz pomoc w realizacji pełnego, niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia – na miarę ich indywidualnych możliwości.

Pracownicy PZAZ, co warto podkreślić, są normalnymi pracownikami, których obowiązuje kodeks pracy. Pieniądze ze sprzedaży produktów są przeznaczane tylko i wyłącznie na ich wynagrodzenia. Facebookowy fanpage Zakładów na bieżąco dokumentuje realizowane przedsięwzięcia i pokazuje, że jego wyroby nie tylko w niczym nie ustępują produktom oferowanym przez inne firmy na rynku, ale posiadają unikalne walory artystyczne i bardzo oryginalne, niepowtarzalne wzornictwo. W przyzakładowym sklepiku można znaleźć rzeczy, które świetnie nadadzą się na wyjątkowy prezent oraz pomogą ubogacić nasze wnętrze i to nie tylko mieszkań, bo wspierając Zakład niesiemy również pomoc osobom najbardziej potrzebującym.

O działalności Zakładu, także w trudnych czasach wywołanych epidemią koronawirusa, porozmawialiśmy z jego dyrektorem, panią Agatą Sady, która opowiedziała nam o tym, jak wygląda praca w łysogórskiej placówce oraz projektach realizowanych przez jej pracowników.

Pani dyrektor, jak doszło do powstania PZAZ-u? Ile osób aktualnie pracuje z zakładzie?
– Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej powstał 1 grudnia 2017 r. Początkowo zatrudniał 15 osób niepełnosprawnych, które mogły realizować swoje pasje w dwóch pracowniach: rękodzielniczo-krawieckiej oraz ceramicznej. Wraz z upływem czasu zakład rozszerzył liczbę osób zatrudnionych do 20 osób niepełnosprawnych.

Jak wygląda praca w PZAZ-ie?
– W pracowni rękodzielniczo-krawieckiej realizowane są takie projekty, jak szycie pościeli, prześcieradeł, flag, poduszek, ręczników kuchennych, torebek materiałowych na zakupy oraz ozdobnych torebek dla kobiet wykonanych z filcu, szmaciane lalki dla dzieci, palmy wielkanocne, stroiki wielkanocne, na okres Wszystkich Świętych oraz stroiki bożonarodzeniowe, korale krakowskie. Zakład również przyjmuje indywidualne zamówienia od osób fizycznych na drobne naprawy krawieckie np. skracanie spodni, szycie firanek itp.

PZAZ w czasach epidemii odpowiedział na powstałe zapotrzebowanie na maseczki.
– W okresie pandemii zakład rozpoczął działalność szycia masek jednorazowych z flizeliny w cenie 3,50 zł oraz maseczek bawełnianych, podwójnych w cenie również 3,50 zł za sztukę. Na specjalne zamówienie zakład oferuje maski z haftem w cenie 9,90 zł oraz maseczki przedstawiającymi różne emocje w cenie 5,00 brutto, które można zobaczyć na naszych zdjęciach. Do chwili obecnej zakład sprzedał już ponad 8 000 szt. maseczek.

W dobie pandemii zakład zrealizował zamówienie na uszycie jednorazowych pościeli z flizeliny na (kołdra, poduszka, prześcieradło) oraz zaczyna produkcję szycia fartuchów jednorazowych również z flizeliny. W zakładzie od niedawna produktowe są również świece o różnych wzorach i zapachach. W planach zakład planuje rozpocząć organizację warsztatów dla dzieci podczas których będą one mogły zobaczyć jak produkuje się takie właśnie świece.

W jakie wyroby powstają w PZAZ-ie?
– W pracowni ceramiczne produkowane są wyroby ceramiczne które są następnie sprzedawane lub wykorzystywane do dekoracji okolicznościowych stroików. Osoby niepełnosprawne wykonują płaskorzeźby z gliny, odlewy lub też tworzą indywidualne wzornictwo poprzez rzeźbienie w glinie. Stąd w naszym zakładzie można nabyć piękne figurki ceramiczne (anioły, flakony, świeczniki, figurki z motywem przedstawiającym różne zwierzęta, biżuterię ceramiczną, kwiaty, girlandy, dzwonki ceramiczne, magnesy itp.).
Ponadto zakład przed pandemią organizował warsztaty ceramiczne dla dzieci podczas których mogły one stworzyć sobie własną niepowtarzalną dekorację z gliny oraz nauczyć się, jak powstają produkty ceramiczne.

Przy Zakładzie funkcjonuje sklep „Pod Aniołem”.
–  Zakład swoje produkty dystrybuujecie poprzez stronę internetową, przesyła swoje oferty lokalnym firmą oraz prowadzi sklep przyzakładowy w którym można zobaczyć i nabyć wyroby powstałe w PZAZ. Zamówienia na nasze produkty można składać pod nr tel. 609 765 540 lub na adres mailowy zamowienia.pzaz@interia.pl.

Fot.: PZAZ

Źródło: Głos Brzeski