Od pościeli do maseczek – ZAZ w czasach pandemii

Powiatowy Zakład Aktywności Zawodowej w Łysej Górze powstał 1 grudnia 2017 r. Początkowo zatrudniał 15 osób z niepełnosprawnościami, które mogły realizować swoje pasje w dwóch pracowniach: rękodzielniczo-krawieckiej oraz ceramicznej. Wraz z upływem czasu zakład rozszerzył liczbę osób zatrudnionych do 20 osób niepełnosprawnych.

W pracowni rękodzielniczo-krawieckiej realizowane są takie projekty jak szycie pościeli, prześcieradeł, flag, poduszek, ręczników kuchennych, torebek materiałowych na zakupy oraz ozdobnych torebek dla kobiet wykonanych z filcu, szmaciane lalki dla dzieci, palmy wielkanocne, stroiki wielkanocne, na okres Wszystkich Świętych oraz stroiki bożonarodzeniowe a nawet korale krakowskie. Zakład przyjmuje również indywidualne zamówienia od osób fizycznych na drobne naprawy krawieckie np. skracanie spodni, szycie firanek itp.

W pracowni ceramicznej produkowane są wyroby przeznaczone do sprzedaży lub wykorzystywane do dekoracji okolicznościowych stroików. Osoby z niepełnosprawnościami wykonują płaskorzeźby z gliny, odlewy lub tworzą indywidualne wzornictwo poprzez rzeźbienie w glinie.  W zakładzie powstają wyjątkowe wyroby ceramiczne m.in. anioły, flakony, świeczniki, figurki w kształcie zwierząt, biżuteria ceramiczna, kwiaty, girlandy, dzwonki ceramiczne i magnesy itp.

Ponadto przed pandemią zakład organizował warsztaty ceramiczne dla dzieci. Podczas zajęć uczestnicy mogli tworzyć sobie własną niepowtarzalną dekorację z gliny oraz nauczyć się jak powstają produkty ceramiczne. W zakładzie od niedawna produktowe są również świece o różnych wzorach i zapachach. W planach zakładu są również warsztaty dla dzieci z produkcji świec.

Okres pandemii w PZAZ
W okresie pandemii, w odpowiedzi na obecne potrzeby Zakład Aktywności Zawodowej podjął decyzję o rozszerzeniu oferty o nowe produkty, na które jest obecnie duże zapotrzebowanie. Zakład rozpoczął szycie masek jednorazowych z flizeliny oraz maseczek ochronnych bawełnianych, podwójnych.  Na specjalne zamówienie zakład oferuje maski ozdobne np. z haftem lub maseczki przedstawiające różne emocje. Do chwili obecnej zakład zrealizował już zamówienia na ponad 8000 sztuk maseczek.

Zakład zdecydował się również na realizację zamówień dotyczących szycia jednorazowych pościeli z flizeliny – kołdra, poduszka, prześcieradło oraz zaczyna produkcję fartuchów jednorazowych, również z flizeliny.

Zapraszamy na stronę Powiatowego Zakładu Aktywności Zawodowej: 
http://www.pzaz.powiatbrzeski.pl/artykul/23,nasze-uslugi
oraz na ich profil na Facebook`u:
https://www.facebook.com/Powiatowy-Zak%C5%82ad-Aktywno%C5%9Bci-Zawodowej-%C5%81ysa-G%C3%B3ra-1231713310312069/
gdzie można zobaczyć produkty, które powstają dzięki pracy 20 osób z niepełnosprawnościami.

Źródło: PFRON